Kalina Andrea
Öregdi Izabella
Horváth László
Szemán Zoltán Lőrinc
1. Gondold meg mit írsz le, az elküldött üzenetet eltárolhatják!
A mondott és írott szónak súlya van. A mondott szavaknak meg van az tulajdonságuk, hogy átérződik annak fajsúlya és hogy milyen kontextusban mondjál. A leírt szavakat viszont félre is érthetik, a leírt mondatnak nem jön át a tonációja, az, hogy milyen módon közölnéd a másikkal, ezért ő esetenként félreértheti. Próbálj meg ezért érzelemtől mentes, egyenes kommunikációt folytatni.
Akkor írj le bármilyen üzenetet, ha az adott témában mondanivalód van a másik számára. Érthető módon közöld a mondandódat, mindig mérlegeve a címzett személyét (pl. életkor, a témában való hozzáértés). Az írásbeli közlésben az össze-vissza irogatásnak nincs értelme, pontosan és tömören írj.
Amit egyszer már leírtál és közzé tettél azt nem tudod visszavonni, semmissé tenni. Félreérthető, vagy véletlenül rossz helyre küldött szöveges üzenet esetén kínos az utólagos magyarázkodás. Amit egyszer online módban “elkövettél”, azt offline állapotban sem tudod visszavonni!
Érdemes a hangulatjeleket következetesen alkalmazni. Mindegyiknek van saját jelentése, mely az adott mondat értelmezését, hangulát megváltoztathatja.
2. Hallgasd meg a másikat
Alapvető szabály, hogy ha valaki ír, vagy beszél valamit azt olvasd el, hallgasd végig, figyelj oda rá. A legtöbb ember nem teljesen fordítja figyelmét a virtuális térre, miközben benne cselekszik, viszont így figyelmünk sem lehet teljes. Érdemi hozzászólást, a legteljesebb információt akkor kapod, ha nem csak felületesen vagy jelen a térben.
Légből kapott véleményt még akkor se írj le, ha szakártőnek tartod magad a témában. A legtöbb esetben lehetnek nálad hozzáértőbbek, ezért mindig mérlegelj, mielőtt véleményt nyilvánitasz. Fontos figyelembe venni a másik gondolatait.
A hétköznapi életben is fontos, hogy megtiszteljük azzal a másikat, hogy meghallgatjuk monndanivalóját, értő figyelmet gyakoroljunk, ne vágjunk a szavába és érzésekkel ne vitatkozzunk. Érvelni valami mellett és ellen úgy etikus, hogy nem azt sugalljuk, hogy amit a másik fél mondott az nem helytálló, hanem illedelmesen tényekre, adatokra, akár szakirodalomra hivatkozva támaszkodjunk. Alapvető szabálynak tartom, hogy nem kell elfogadni a másik fél véleményét, viszont tiszteletben kell azt tartani!
Andragógusként a virtuális tér alkalmazása is ugyanolyan követelményeket szab ránk. Az értő figyelem mellett az alapvető tolerancia, mások véleményének tiszteletben tartása szintén fontos. Emellett természetesen a kritikai szemléletmód is érvényesülhet. Ez az alapelv olyan alapvető dolgokra is irányulhat, mint, hogy ne beszéljünk párhuzamosan egy másik emberrel, hiszen ez talán mikrofonon keresztül még zavaróbb lehet, mint élő beszédben. Valamint ha jelen vagyunk, akkor valóban legyünk is jelen, ellenkező esetben pedig használjuk következetesen a (nincs gépnél) jelzést.
3. Viselkedésed befolyásolja a virtuális megítélésed
A Virtuális jelenlét és viselkedés is úgy működik, mint a való élet. Ha olyant cselekszel, ami a való életben illetelen, elítélendő, akkor az a virtuális világban is az. Az rossz modor, a szabályok be nem tartása okozhatja a területről való kitiltásodat, virtuális megítélésedet. Bár karaktered neve mögé elbújhatsz, de legtöbb esetben az avatart birtokló ember személyét is ki lehet deríteni, így a virtuális viselkedés következményekkel van a való életre is.
Ne gondold azt, hogy névtelenség mögé burkolózva mentesülsz az alap virtuális szabályoktól. Az elektronikus térben is ott hagyod az lábnyomodat és kiállítasz magadról egy negatív e-bizonyatványt, ha képtelen vagy a szabályok betartására.
Az anonimitás mögé burkolózva ne engedj meg magadnak a virtuális térben sem olyan cselekedeteket, amiket a való életben nem tennél meg. Itt is légy korrekt társaiddal, hiszen itt is véleményt alakítanak ki rólad a többiek.
Akár az anonimitás mögé bújsz, akár nem, a virtuális megjelenésed valamilyen képet képez az emberekben. Kevésbé a megjelenés, sokkal inkább a kommunikáció, annak stílusa, választékossága, illetve az egyes helyzetben megnyilvánuló viselkedések, reagálások azok, melyek alakítják a virtuális megítélésed. Elképzelhető, hogy valaki teljesen más módon viselkedik a virtuális környezetben, mint a való világban, így mindig kezeld fenntartással a két térben lévő személyiség összekapcsolását.
4. Ne zavarj meg más beszélgetést, programot
Az alapvető probléma nem az, hogy megnézel egy eseményt, vagy beszélgetésbe belehallgatsz, hanem az, ha az adott témát megszakítva belebeszélsz egy előadásba, úgy szólsz hozzá egy vitához, hogy nem ismered az előzményeit. Fontold meg épp ezért, mikor szólsz hozzá egy teljesen idegen környezetben egy adott témához. Privátban még mindig megkeresheted a beszélgetés vezetőjét, a program irányítóját, ha úgy érzed, szeretnél becsatlakozni, lehet ad rá módot neked.
Előzetesen érdeklődj vagy kérj engedélyt, ha ismeretlen helyre szeretnél becsatlakozni. A való életben sem rontasz be egy idegen helyre, hacsak nem vagy ott napi szinten bejárós. A virtuális térben is hasonlóak a szabályok. Amennyiben mégis beleavatkozol mások tevékenységébe és elutasítást kapsz, mert az illető elfoglalt, vonulj vissza és keres másik fórumot, lehetőséget a beszélgetésre.
Mások megzavarását, miközben feladatokat teljesítenek azért sem célszerű, mert ha a feladat megoldásának komolyabb tétje van, és a te “beleavatkozásod” ezt megzavarja, nem etikus viselkedés. Vedd azt tudomásul, ha az illető, vagy az adott csoport nem szeretne, vagy éppen nem tud reagálni a megkeresésedre.
Ha a virtuális térben mozogva is úgy gondolkodunk az alapvető udvariassági, etikai szabályokról, mint a valós életben, akkor nagyot nem tévedhetünk. Egy valós szituációban sem illik idegenek beszélgetésébe kéretlenül beavatkozni, ugyanez igaz a virtuális térre is, bár itt talán nagyobb szabadság mutatkozhat a tűréshatárban. Az udvarias érdeklődés nyomán használd a megfelelő, adott esetben privát csatornákat és légy felkészült, jól tájékozott mielőtt valamilyen programhoz csatlakozol.
5. Ne küljd el előzetes beleegyezés nélkül:
- teleportmeghívást
- baráti felkérést
- objektumokat
Érdemes fokozottan ügyelni minden megosztásra alkalmas tartalomra. Felkéréseket azért nem illik szó nélkül küldeni, mert esetleges visszautasításuk téged érhet váratlanul. Amennyiben valakinek szó nélkül küldesz el egy objektumot, vagy teleport meghívást, nem biztos, hogy elfogadja. Amennyiben ismerős/barát az illető győződj meg, hogy tudja-e fogadni az adott dolgot. Nem érdemes bombázni a másikat folyamatos teleportmeghívásokkal, levelekkel, mert a másik is szeretné idejét a saját elfoglaltságaira eltölteni.
Megfontoltan, és csak előzetes engedéllyel küldj tartalmakat, szintén nagyon zavaró lehet, ha tolakodóan viselkedsz. Gondolj arra, amikor telefonon ismeretlenül ajánlatokat kapsz és nem vagy rá vevő!
Mások idejét nem célszerű rabolni. Felkéréseket, meghívásokat ne küldj másoknak, kivéve ha előzetesen már beleegyezett az illető. Ha nincs arra ideje, hogy az általad felkínált lehetőségekkel éljen, a visszautasítása számodra is, meg a másik fél számára is kellemetlen lehet.
Adott esetben egy hívatlan meghívás, felajánlás udvariatlanság, tolakodás látszatát is keltheti. Ha ismeretlenként jelölünk barátnak valakit, akkor felmerülhet benne, hogy valamilyen reklámmal vagy különböző ajánlatokkal akarjuk traktálni. Legyünk ebben az esetben is következetesek, tudatosak és felelősek.
6. Légy türelmes az újoncokkal
Gondolj arra, hogy egyszer te is voltál kezdő. Amennyiben valaki túl sok alapvető kérdést tesz fel mely megtalálható egy megfelelő fórumon oszd meg vele az adott fórum bejegyzéseit, ez által segítve neki. Nem csak a tapasztalt felhasználóknak kell, hogy legyen türelme, hanem az újoncoknak is. Ne add fel már az első pillanatban. A virtuális környezet ugyanúgy tanulható, mint a biciklizés. (Gyakorlással)
Ismeretlen helyen egy újonc rosszul érezheti magát, ha nem tud semmit a környezetről. Segítségre van szüksége, olyan felhasználóktól, akik már ismerik a helyet. Add át a meglévő tudásodat, sokat segíthetsz az újonnan érkezőknek.
A kezdő felhasználókkal viselkedj úgy, ahogyan te is elvárnád, hogy veled viselkedjenek!
A türelem egy fontos erény. Elképzelhető, hogy amikor te újonc voltál, te is hasonlóan viselkedtél, de ne hasonlítsd össze magaddal az esetleges újonnan érkezőket. Nem tudhatod, hogy az esendő számítógép-felhasználó mögött valójában egy értékes ember lakozik, így az előző pontokban is hangsúlyozott tolerancia egy fontos elem itt is.
7. Tiszteld mások kultúráját / Tisztelt a különböző szubkultúrák szabályait
Az SL (Second Life) adta virtuális területen sűrűn változnak a szabályok, és kultúrák. Mielőtt bármit teszel, olvasd el az egyedi szabályokat, irányelveket, melyek általában a területre érve jegyzetként várnak téged. Nem érdemes a szabályokat kijátszani, mivel a legtöbb esetben cselekedeteid rögzítve (logolva) vannak, nem megfelelő viselkedés esetén kitilthatnak az adott területről.
Ismerkedj, tájékozódj, mielőtt bárhova belépsz! Tisztelettel közeledve a mások szubkultúrájához befogadó helyekre találhatsz. Figyeld meg, hogyan illik viselkedni és milyen szabályok betartását várják el tőled.
Úgy, amikor új környezetbe kerülsz a való életben is, neked célszerű alkalmazkodnod a többséghez, és nem fordítva! Ellenkező esetben valószínűleg nem fogadnak be, kirekesztettnek érezheted magad.
A különböző kultúrákkal való találkozás egy remek tanulási lehetőség, ehhez azonban alkalmazkodni kell az ottani szabályokhoz, elvárásokhoz, melyet előzetes ismeterszerzés alapján tudunk elsajátítani. A tanulási lehetőség miatt fontos alapvetően tisztelettel tekinteni, tiszteletben tartani és elfogadni a különbözőséget.
+1 Figyelj arra is, mi történik a való életben, milyen helyzetben használod a virtuális környezetet
Mielőtt a virtuális környezetet használod, fontos kialakítanod a megfelelő valós életi körülményeket. Sokan nem gondolnak bele abba, hogy a valós életben elkövetett cselekedeteink a virtuális térben etikai, viselkedési problémákat vethet fel.
Ilyen lehet: - Hangos környezetben használja valaki a mikrofonját
- Kérdez valamit, majd feláll a számítógépről, elmegy valahova, magára hagyva a válaszadót.
Amikor virtuális környezetben vagy, bizonyos céllal teszed. Fontold meg, hol és mikor alkalmas az idő, ennek megfelelően cselekedj. Ne rabold mások idejét, és az online beszélgetések alatt csak arra az egy adott tevékenységre figyelj. Másfajta zavaró tevékenységeket iktass ki.
A zavaró tevékenységek nem csak számodra lehetnek kellemetlenek, hanem a társaidnak is. Adott esetben a feladatok megoldását is veszélyeztethetik. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a résztvevők ezt megjegyzik és nem valószínű, hogy a következő virtuális csoportfogllakozás alkalmával szívesen dolgoznának veled.
A megosztott figyelem nem minden esetben vezet eredményre és esetleg egy kommunikációs helyzetben a másik fél érezheti úgy, hogy nem figyelsz rá - melynek fontosságára korábbi pontokban már utaltunk. Itt is az alapvető tisztelet fontosságát lehet hangsúlyozni, amiből ki kell indulni egy ilyen esetben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése