2013. március 19., kedd

X generációs




https://docs.google.com/presentation/d/17OwwCdrIOF4U5mv6MCJlUDZSbZjSGCzod5l9f3kjAso/edit#slide=id.p

1. dia Az egy korban élő nemzedékek szétszakadnak egymástól
A digitális bennszülöttek sajátosságai, a nyelvhasználat és a kommunikáció valóban eltérőbb, mint az előttük lévő idősebb generációé. Szinte úgy tűnhet nem egy nyelvet beszélünk, még ha ugyanazt a magyar nyelvet sajátítottuk el az iskolában. Feltételezem, a rohanó világban és a minket körülvevő hatalmas információáradatban gyorsan kell reagálni minden ingerre, - valójában mi is ezt tesszük, kicsit talán másképp - ezért volt szükséges, hogy a rövid szöveges üzenetek lecsökkenjenek már-már érthetetlen adatok és számok halmazára.

2. dia Meg kell felelni a munkaerőpiaci elvárásoknak
Nem születtünk bele abba a digitális nemzedékbe, akiknek teljesen természetes, ha a számítógéppel kell dolgoznia. Az évek során és iskolai továbbképzésekkel elsajátítottuk az összes, a munkaerőpiac sajátosságaihoz szükséges tudást. Szükséges volt az alkalmazkodás, hiszen az élet minden területén körülvesznek bennünket az infótechnológiai eszközök. Nem volt választási lehetőségünk az eszközök használatának megtanulására.

3. dia Tudatos használat?!
Az x generációs bevándorlók mondhatók leginkább tudatos felhasználóknak,  hiszen nemcsak megtanultuk az internet használatát, beépült a hétköznapjainkba. Mi még nem hiszünk el mindet, amit a neten találunk.

Kérdések:

Mennyire használja tudatosan egy nem kontrollált környezetben egy gyerek a digitális technikát?
Életkor függő a használata. Véleményem szerint kisebb gyermeknél egyáltalán nem tudatos az eszközök használat, legfeljebb a kíváncsiságát elégíti ki az eszközök használatával. Nagyobb gyermeknél, kontrollálatlan környezetben szintén nem lehet még tudatos használatról beszélni. Meg kell őket tanítani arra, hogyan lehetnek minden helyzetben biztonságban, ami minden esetben szülői felelősség.

A Tv előtt is kontroll nélkül ülnek a gyerekek, nem csak a gép előtt.
Ez általánosítás, bár sok esetben igaz. Ugyanaz vonatkozik a TV-re is, mint a többi eszközre. Ha a gyermek a korának megfelelő eszközöket használ és egyensúlyban van az életében a "normál" játékok használata, nem lehet gond a helyes fejlődésével. Kontrollált irányítással pont annyit fog elsajátítani, ami a normális fejlődéséhez szükséges.

A teljes kontroll igen ritka.
Egyetértek, de lehetetlen elzárni egy gyermeket az összes, számunkra félelmet keltő eszköztől. Ha otthon nincs is lehetősége kipróbálni a technika vívmányait, majd kipróbálja máshol. Szerintem, inkább az én irányításommal tegyen próbát, mint máshol másvalakivel. Feltételezem át tudom a gyermeknek adni a hasznos tapasztalataimat minden olyan veszéllyel kapcsolatban, amit felnövekvése során amúgy is meg fog tapasztalni.

Nagyné Kalina Andrea

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése