2013. április 14., vasárnap

A netokrácia és az informacionalizmus









Első hangzásra különösen cseng a fogalom - Netokrácia. Lényegében ez az internet és az arisztokrácia szó keveredéséből született. Ezt a szót 1990-ben ötlötte ki a Wierd magazin szerkesztősége és azóta már szerte mindenfele elterjedt. De mit is fed ez a kifejezés? Lényegében egy olyan vezetői réteget, tehát mondhatni arisztokráciát, amelynek ereje a technológián, illetve az online tudásra épül.  Tehát az internet, illetve annak birtoklása, ismerete határozza meg a hatalmat. Míg korábban a földesuraknál a földet területének, addig most a virtuális tér birtoklása biztosítja az elit helyét.  
Természetesen a filozófia sem  hagyta figyelmen kívül a jelenséget, így két svéd filozófus Jan Söderqvist és Alexander Bard behatóbban is elkezdett foglalkozni a témával, melynek eredménye Az új hatalmi elit és az élet a kapitalizmus után című könyv lett. Az új gazdasági és társadalmi formát informacionalizmusnak nevezték el, amely felváltotta a kapitalizmust. Alexander Bard egyébként egy igencsak közkedvelt személyiség, nemcsak filozófus, hanem szociológus, társadalomtudós is. Számos interjú, videó található vele kapcsolatban az interneten, ebből egyet érdekességként emelték be a bejegyzésembe: 

The internet revolution
 
De milyen komptenciákkal kell rendelkeznie a netokrácia becses tagjának?  Ahogy már a jó öreg Francis Bacon is megmondta: a tudás hatalom! Tehát a legfontosabb kompetencia a tudás legszélesebb spektrumú birtoklása. A modern kommunikációs eszközök használatának magas szintű ismerete, legfőképpen a hazai és nemzetközi kapcsolati háló szélesítése és minőségi használata. 
Sajnos, vagy szerencsére az új hatalmi rendszer sebezhetőbb és átjárhatóbb, mint bármely más rendszer a történelemben. Az információk áramlása, birtoklása, ismerete és a hatalomból való részesedés a személyen múlik. Aki lemarad kimarad. Folyamatosan résen kell lenni, nyitni és tanulni (Lifelong Learning :) ). De fordítva is igaz. Sosem késő elkezdeni felzárkózni és becsatlakozni az áramlásba, aktív alkotóként az elitbe lépni.
A netokraták több csoportba is oszthatok, íme a felosztás:
  • elternatisták: ebbe a csoportba tartoznak azok a személyek, akik a mémeket birtokolják, akik az információkat hitelesítik. De lássuk csak ezeket a mémeket!
Az illusztráció alapján már ki lehet találni mit is jelent a mém, de íme egy pontosabb meghatározás: "Az internetes mém kifejezés egy neologizmus mely egy olyan kifejezést vagy fogalmat takar, ami divatszerűen terjed embertől emberig az interneten A kifejezés utalás a mémekre (utánzás), de a mindennapi használatban technikailag nem mémeknek számító fogalmakra is alkalmazzák."
 
  • hálózati vállalkozók: lényegében ők az alfák és az omegák, mivel tőlük fut ki az információ és hozzájuk is fut be az információ
  •  kurátorok: az első két fél között közvetítenek

De az internetes társadalom nem csak a netokráciából áll, több más csoport is létezik, lássuk a felosztást: 

  • rejtőzködők (31,3%)
  • informálódók (28,5%)
  • tanulók (18,2%)
  • befogadók (14,4%)
  • extenzív felhasználók (7,6%)
Az extenzív (terjeszkedő) felhasználók a netokraták. Ők azok az emberek, akik számára szinte nem létezik olyan tevékenység (leszámítva az alap fiziológiai szükségleteket), amelyet az interneten belül ne tudnának elintézni. A munkától a szórakozásig, a bevásárlástól a számlavezetésig mindent online intéznek.           

További cikkek a témában:

Netokrácia: nyertesek, akik eszközt csinálnak az internetből

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése